امروز: دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
چگونه ثروتمند شویم

چه کارهایی انجام دهیم تا ثروتمند شویم؟ ۷ تکنیک مهم برای ثروتمند شدن

برعکس تصور بیشتر افراد، هیچ فرمول جادویی برای ایجاد و کسب ثروت وجود ندارد. فرمول ثروتمند شدن واقعا ساده است. اولین قانون این است که کمتر از درآمدتان خرج کنید و تا جایی که می توانید پول پس انداز کنید. در دنیایی مملو از بدهی و قسط های وام، هزینه های گزاف زندگی، تورم و گرانی، اجرای این روش ساده ممکن است مانند یک افسانه به نظر برسد. اما انجام همین تکنیک ساده نتایجی عالی را به همراه دارد. برای ثروتمند شدن شما به پول خانواده یا شغل پر درآمد نیازی ندارید. درعوض، باید زود پس انداز کنید، از بدهی خودداری کنید و مراقب هر دلاری که خرج می کنید باشید. اگر هدف شما ثروتمندشدن است، با رعایت نکات زیر می توانید موانع را کنار بزنید و تمرکز خود را حفظ کنید. این روش ها به شما کمک می‌کنند تا راه خود را به سمت کسب ثروت بیابید.

روش های ثروتمند شدن و ایجاد امنیت مالی

۱. اهداف مالی خود را تعیین کنید

برای ثروتمند‌شدن، ابتدا باید کار خود را با تعریف دقیقی از ثروت شروع کنید. آیا رویای ثروتمند بودن جف بزوس را دارید؟ یا ثروت برای شما یک اعداد و ارقام مشخصی دارد؟ هیچ دو نفری ثروتمند را یکسان تعریف نمی کنند. بنابراین شما باید اهداف مالی خود را تعیین کنید. برنامه ای برای چگونگی ثروتمند شدن بر اساس شرایط خود ترسیم کنید. برای کمک به شکل دادن به اهداف خود، در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

 • چه زمانی می خواهید بازنشسته شوید؟
 • رویای چه خریدهای بزرگ و مهمی را در سر می پرورانید؟
 • اگر خانواده تشکیل داده‌اید، آیا برای تحصیل و آینده کودک خود باید پس انداز کنید؟
 • از بازنشستگی خود چه تصوری دارید؟ زندگی در نهایت آرامش، رفتن به مسافرت و خانه های مخصوص تعطیلات و …
 • چه نوع ارثی را می خواهید برای فرزندان و خانواده خود بگذارید؟

پاسخ دادن به سوالاتی از این دست می تواند به شما کمک کند تا اهداف مالی را تعیین کنید. تصمیم بگیرید که برای تحقق تعریف خود از ثروتمند چقدر باید پس انداز کنید. سپس بودجه ای تهیه کنید تا کسب و کاری راه اندازی کنید.

۲. بدهی های خود را پرداخت کنید

اگر هدف شما ثروتمند شدن باشد، برای خود بدهی ها یا اقساطی با بهره بالا ایجاد نکنید. از قرض گرفتن پول و بدهی بپرهیزید. همه بدهی ها بد نیستند، اما بدهی های با بهره بالا باعث عدم پیشرفت شما در زمینه مالی می شوند. بخشی از بودجه خود را صرف پرداخت بدهی های خود کنید. بدهی هایی مثل وام مسکن از بدهی های خوب محسوب می شوند.

با پرداخت به موقع بدهی ها و اقساط از انباشته شدن آنها جلوگیری کنید. بدهی هایی با نرخ و مبلغ بالا را اول پرداخت کنید. عزم خود را جزم کنید، برنامه ریزی کنید تا بدهی سنگین خود را بپردازید. سپس برای پرداخت بدهی هایی با نرخ کمتر برنامه ریزی کنید. با این استراتژی، بدهی با بالاترین نرخ را الویت قرار می دهید. با این کار انرژی خوبی دریافت می کنید. این انرژی برای پرداخت باقی بدهی ها به کارتان می آید.

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که پرداخت بدهی های خود را عقب بیاندازید، دوباره فکر کنید. پس از پرداخت بدهی ها می توانید با خیال راحت درآمد خود را پس انداز کنید.

تکنیک های ثروتمند شدن

۳. صندوق اضطراری داشته باشید

داشتن یک صندوق اضطراری برای ثروتمند شدن امری مهم است. یک صندوق برای ذخیره و پس انداز نقدی پول داشته باشید. این یک روش کم خطر و قابل دسترس برای زمانی است که به پول احتیاج دارید. با این کار در مواقع ضروری مجبور نمی شوید از کسی پول قرض بگیرید.

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند پول کافی برای تامین هزینه های سه تا شش ماه خود را در صندوق داشته باشید. اما مقداری که برای احساس امنیت نیاز دارید می تواند بیشتر یا کمتر از آن باشد. در هر صورت، صندوق اضطراری خود را بسازید. آن را به عنوان یک حساب پس انداز نگه دارید. به یاد داشته باشید که پس از استفاده از پول صندوق، آن را تکمیل کنید.

۴. پس انداز را زودتر شروع کنید

بهترین راه برای ایجاد پس انداز این است که زودتر شروع کنید. انجام این کار به شما امکان می دهد تا زودتر به امنیت مالی برسید. مخارج خود را کنترل کنید تا پول بیشتری برای پس انداز و سرمایه گذاری داشته باشید تا بتوانید سریعتر به هدف خود برسید. هر سال به پس انداز خود بیافزایید و به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید. هدفتان فقط افزایش موجودی آن باشد.

به طور مثال اگر هر سال ۶۰۰۰ دلار ذخیره کنید، پس از بیست سال ۱۲۰۰۰۰ هزار دلار خواهید داشت. شاید شما بخواهید پس انداز بیشتری داشته باشید و زودتر میلیونر یا میلیاردر شوید، این بستگی به نحوه مدیریت مالی شما دارد. کارهای بیشتری برای انجام دارند اما باید به تصمیم خود برای ثروتمند شدن متعهد باشید.

ثروتمند شدن

۵. از خرج کردن های غیرضروری خودداری کنید

خرید چیزهایی را که نیاز ندارید متوقف کنید. قبل از خرید موارد زیر را از خود بپرسید:

 • “این چیزی است که من واقعا به آن نیاز دارم؟”
 • “آیا چیزی که می خرم مشابه اش را از قبل ندارم؟”
 • “آیا من این را بیشتر از میلیونر شدن می خواهم؟”

هر دلاری که برای چیزی که نیاز ندارید خرج می کنید، یک دلار از مبلغ پس انداز یا سرمایه گزاری خود می کاهید.

یک بررسی واقعی : اگر از هزینه های اضافی خود به صورت هفتگی ۲۵ دلار کم کنید، پس از چهل سال ۲۷۷۶۹۳ دلار اضافی خواهید داشت. آیا می توانید ۲۵ دلار از هزینه های غیر ضروری را از بودجه هفتگی خود حذف کنید؟ شاید نتوانید. اما اگر بتوانید، به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید.

۶.حداقل ۱۵% از درآمد خود را پس انداز کنید

اگر بخواهید پس از خرج کردن و پرداخت همه هزینه ها باقیمانده درآمد خود را پس انداز کنید، این پس انداز حتی برای بازنشستگی کافی نیست، چه برسد به اینکه بخواهید با آن میلیونر شوید. نرخ آمریکایی هایی که توانستند با این روش پس انداز کنند به طور متوسط در ژوئیه ۲۰۲۳ ۳.۵٪ بود، طبق دفتر تحلیل اقتصادی (BEA).

دقیقا چقدر باید پس انداز کنید؟

اگرچه هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد، اکثر برنامه ریزان مالی می گویند که بسته به سن شما، باید حداقل ۱۵ درصد از درآمد سالانه خود را فقط برای بازنشستگی پس انداز کنید. برای رسیدن به هدف ثروتمند شدن چیزی بیشتر از این درصد پس انداز لازم است.

البته گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. اگر به اندازه کافی درآمد نداشته باشید تا ۱۵ درصد از درآمد خود را ذخیره کنید، میلیونر شدن بسیار دشوار خواهد بود.

شما برای پس انداز کردن درصد قابل قبولی از درآمد، چند گزینه در دسترس دارید، از جمله:

 • درخواست افزایش دستمزد (اگر فکر می کنید موعد افزایش حقوق دارید)
 • ساعات کار اضافی
 • داشتن شغل دوم
 • دریافت آموزش برای افزایش پتانسیل درآمد

آموزش یک تخصص خوب در دراز مدت بهترین نتیجه و بیشترین بازده را دارد.

فرض کنید شما یک کارمند هستید که با تحصیلات بیشتر ارتقا شغل پیدا می کنید. یک تا سه سال تحصیلات طول می کشد تا واجد شرایط برای ارتقای شغل باشید.

اگر هدف شما ثروتمند شدن باشد؛ پول اضافی برای تحصیلات یا آموزش یک تخصص، هر سال می تواند واقعاً به شما کمک کند تا به اهداف مالی خود برسید.

چگونه ثروتمند شویم

۷. تسلیم تورم سبک زندگی نشوید

در واقع تورم سبک زندگی به وضعیتی اطلاق می‌شود که هنگامی که درآمد فرد افزایش می‌یابد؛ مخارج او نیز زیاد می‌شود. تورم سبک زندگی می‌تواند منجر به موقعیت‌هایی شود که در آن افراد برای دستیابی به خوشبختی به خریدهای نه چندان لازم تأکید زیادی دارند. زمانی که درامد بیشتری دارید و می توانید بیشتر خرج کنید، روش های بالا برای ثروتمند شدن را فراموش نکنید.

شاید با افزایش درآمد بخواهید خانه خود را تغییر دهید. یا متوجه شوید که می‌توانید برای داشتن یک ماشین بسیار شیک‌تر پیش‌پرداخت داشته باشید. یا ایام تعطیلات خود را بلندپروازانه تر و گران تر بگذرانید. هیچ کدام از اینها شاید واقعا لازم نباشد.

اگر می خواهید میلیونر شوید، در مقابل تمایل به تسلیم شدن در برابر تورم سبک زندگی مقاومت کنید. به جای اینکه بیشتر خرج کنید، بیشتر پس انداز کنید و سرمایه گذاری کنید. شما خیلی سریعتر به اهداف مالی خود خواهید رسید.

راه های ثروتمند شدن

ساده ترین راه برای ثروتمند شدن چیست؟

ساده ترین راه برای تبدیل شدن به یک میلیونر این است که با شروع به صرفه جویی در اوایل زندگی کاری خود، هرچه زودتر پس انداز کنید، بیشتر به ثروتمند شدن علاقمند می شوید.

شما باید حداقل ۱۵ درصد از درآمد خود را هدف گذاری کنید.

همچنین می توانید با کاهش هزینه های غیر ضروری و دریافت مشاوره مالی از یک متخصص به هدف میلیون دلاری خود برسید.

اگر می توانید، مهارت های کاری خود را ارتقا دهید یا شغل دوم پیدا کنید.

برای میلیونر شدن چقدر باید سرمایه گذاری کنم؟

مبلغی که برای میلیونر شدن باید سرمایه گذاری کنید بستگی به این دارد که در چه نقطه ای از زندگی خود قرار دارید. وقتی جوان هستید، ممکن است درآمد کمتری داشته باشید، اما زمان بیشتری برای جمع آوری ثروت دارید. در جوانی می توانید ریسک بیشتری را در انتخاب های سرمایه گذاری خود تحمل کنید. اگر پس انداز را تا سنین بالاتر به تعویق بیندازید، باید هر ماه پول بیشتری کنار بگذارید تا نتایج یکسانی داشته باشید.

چگونه می توانم بدون پول ثروتمند شوم؟

مگر اینکه خانواده بسیار ثروتمندی داشته باشید، یا در لاتاری برنده شوید، با انجام هیچ کاری، شانس کمی برای ثروتمند شدن وجود دارد. شما به نظم و انضباط، برنامه و در صورت لزوم مشاوره خوب از یک متخصص معتبر نیاز دارید که می تواند شما را در مسیر درست برای رسیدن به هدف میلیونر شدن سوق دهد.

میزان ثروتی که انباشته می کنید بستگی به عملکرد سرمایه گذاری شما دارد. در سنین پایین‌تر، شما این فرصت را دارید که سرمایه‌گذاری‌های خود را کمی ریسک‌تر کنید و به دنبال انتخاب‌هایی باشید که پتانسیل بازدهی بالاتری برای شما داشته باشند.

این بدان معناست که مقدار زیادی از پول خود را در سرمایه گذاری در بازار پول قرار ندهید. یا از همان جمله معروف ” همه تخم مرغ هایت را در یک سبد قرار نده ” استفاده کنید. در عوض، برای دستیابی به بازدهی بیش از نرخ تورم و افزایش پس‌انداز خود، باید گزینه‌هایی مانند خرید سهام یا خرید ملک را در نظر بگیرید.

نکته کلیدی این است که از زمانی که جوان هستید شروع کنید، منظم بمانید و یک برنامه مالی بلندمدت تنظیم کنید و نگه دارید. شما از نتایج بلند مدت راضی خواهید بود. به دست آوردن اولین میلیون شما آسان نخواهد بود – اما غیرممکن نیست.

منابع معتبر : investopedia و forbes

 

نظر و تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مقالات و مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

نظر زهرا در ۱ آبان ۱۴۰۲

خیلی عالی بود واقعا سایت تون محتواهای عالیه دارید ممنونم ازتون

نظر زهرا در ۱ آبان ۱۴۰۲

خیلی سایت تون عالیه واقعا لذت بردم ممنون ازتون

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.