امروز: یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
از پوشک گرفتن کودک

بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک + علائم آمادگی کودک برای ترک پوشک

ترک استفاده از پوشک کودک مرحله‌ای است که هم برای کودک و هم برای والدین، به خصوص والدین بی تجربه استرس زیادی ایجاد می‌کند. زیرا ما در روال عادی و همیشگی آنها دخالت می‌کنیم و عادات آنها را تغییر دهیم.

به طور کلی در سنین یک و نیم تا سه سالگی کودک باید بسیاری از عادات خود را تغییر دهد. مانند شیر خوردن، استفاده از شیشه شیر و پستانک، استفاده از پوشک و غیره. کودک باید بعضی از این عادات را حذف کند. آنها باید چندین عادت خود را در مدت زمان کوتاهی تغییر دهند. انجام این مراحل تغییر می تواند باعث استرس و تنش در آنها شود.

به همین دلیل ما باید به اندازه کافی حمایت‌کننده و کمک کننده باشیم و قبل از هر چیز به نیازهای کودکمان گوش دهیم. بدون اینکه زیاد به او فشار بیاوریم.

 زمان مناسب از پوشک گرفتن کودک :

معمولا کودکان را در سنین یک سال و نیم تا سه سال از پوشک ترک می دهند. اما سن ایده آلی که در آن کودک شما می تواند به آرامی استفاده از پوشک را متوقف کند، دو سال به بالا در نظر گرفته می شود.

البته مواردی نیز وجود دارد که نوزادانی استفاده از پوشک را زودتر قطع کرده اند، اما این یک استثناست تا یک قاعده.

در هر صورت، چنین نمونه هایی از نوزادان در حلقه اجتماعی شما نباید شما را مضطرب کند. زیرا هر نوزادی جدول زمانی رشد و سازگاری منحصر به فرد خود را دارد. کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید!

بهتر است برای عدم استفاده از پوشک ابتدا کودک خود را از لحاظ آمادگی جسمی و روحی کاملا بسنجیم.

قانون اول : در برابر شکست صبور و مقاوم باشید

یک قانون اساسی در مورد تربیت و عادات کلی کودکان، این است که استانداردی دوگانه تعریف نکنیم. یعنی به عاداتی که قبلا بر آنها غلبه کرده‌ایم، برنگردیم. زیرا ممکن است در مرحله‌ای از تلاش‌هایمان با مشکل مواجه شویم. به طور مثال در فرایند ترک پوشک، کودکان ممکن است اشتباهاتی را تکرار کنند، صبور باشید و به یاد بیاورید که او کودک است و درست و غلط را نمی‌داند. این امر باعث نشود که از تصمیم خود عقب نشینی کنید.

بیشتر بخوانید  تست آمینوسنتز در بارداری

کودک می تواند اعتماد به نفس و اطمینان شما را حس کند و امنیت را به دست آورد تا به مراحل بعدی رشد خود برود.

چه زمانی کودک را از پوشک بگیریم؟

علائمی که نشان می دهد کودک شما برای پروسه ترک پوشک آماده است:

از جیش گرفتن بچه

 1. کودک خودش به آسانی لباس هایش را درآورده و بپوشد. کودک خودش پوشکش را باز می کند.
 2. هنگامی که پوشکش مرطوب یا کثیف می شود، سعی می کند پوشکش را جدا کند. این کار به این دلیل است که دیگر پوشک را دوست ندارد.
 3. کودک بتواند حداقل ۵ دقیقه خود را صرف کاری کند. بتواند ۵ دقیقه در یک مکان بنشیند و بازی کند. به عنوان مثال به تنهایی با یک اسباب بازی، بازی کند.
 4. اگر کودک قادر به مرتب کردن اسباب بازی های خود باشد، به این معناست که از نظر ذهنی آماده است تا در فرآیند ترک پوشک با شما همکاری کند.
 5. کودک دستورات ساده شما را می فهمد و آنها را دنبال می کند.
 6. فرزند شما بر دوره انکار (دوره‌ای که به هر چیزی که میگویید “نه” میگویند) غلبه کرده باشد. همچنین بداند چه موقع باید جواب شما را با بله یا خیر پاسخ دهد.
 7. کودک در یک زمان استاندارد از روز اجابت مزاج دارد (مثلاً هر روز صبح).
 8. هنگام ادرار کردن، مقدار کافی ادرار آزاد می کند.
 9. برای مدتی حداقل دو ساعت پوشکش خشک می ماند.
 10. بتواند اعمال را تقلید کند.
 11. اگر برای انجام کاری پاداش دریافت کرد، احساس خوبی داشته باشد.
 12. کودک شروع به درک فرآیند اجابت مزاج کرده است.
 13. می تواند نیاز خود را به ادرار کردن با استفاده از کلمات ساده (مثلاً جیش کردن) و برای دفع مدفوع (مثلاً پی پی) نامگذاری کند.
بیشتر بخوانید  راه های درمان یبوست در نوزادان

آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

بنابراین به طور خلاصه کودکانی برای ترک پوشک آماده هستند که :

۱. به تکامل رسیده باشد.

۲. آمادگی کامل داشته باشد.

۳. عضلات لگنش آماده باشد.

۴. بتواند حرف بزند و با شما ارتباط برقرار کند.

۵. حداقل بتواند کارهای شخصی اش را انجام دهد.

۶. همه حرف ها را متوجه شود.

 

نکاتی درباره از پوشک گرفتن کودک :

 •  فکرتان را درگیر این مسئله (ترک پوشک فرزند) نکنید. هیچ کودکی نیست که بعد از تکامل و آمادگی کامل از پوشک خوشش بیاید!
 • رابطه خوبی با فرزندتان داشته باشید. با هم دوست باشید، در طی مراحل ترک پوشک تنبیه نکنید. دعوا نکنید، اجازه ندهید با این حرکت اشتباه اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و از ادرار کردن خجالت بکشد. در صورت عدم رعایت این نکته، کودک لجباز خواهد شد.

آمادگی مادر

یکی از مهم‌ترین مسئله ها هنگام آموزش و انجام فرایند ترک پوشک کودک، آمادگی مادر از لحاظ جسمی و ذهنی است. باید آماده این باشید که ممکن است کودک فرش یا خانه را کثیف کند. ممکن است این پروسه دو تا سه ماه طول بکشد. باید همیشه آماده باشید تا کودک را به دستشویی ببرید. حتما قبل از شروع این کار آموزش ببینید.

از پوشک گرفتن کودک

 • مادر از نظر جسمی آمادگی داشته باشید، بیمار نباشید. زیرا ممکن است در طول روز ۲۰ بار کودک را به دستشویی ببرید.
 • طی این دوره باید کاملا صبور باشید و پرخاش نکنید.
 • در این دوره حداقل یک هفته در خانه بمانید، تا کودک دچار دوگانگی نشود. این دوره را زمانی شروع کنید که مهمانی یا مسافرت پیش رو نداشته باشید.
بیشتر بخوانید  نحوه خوابیدن درست در بارداری

آمادگی کودک

مهم‌ترین مسئله از پوشک گرفتن، آمادگی کودک است. باید از نظر جسمی و روحی آمادگی کامل را دارا باشد. با هیچ کودکی مقایسه نشود. توانایی هر کودک با کودک دیگر فرق دارد.

 • فکر کودک را قبل از اقدام به از پوشک گرفتن، با کلیپ، کتاب و قصه آماده کنید.
 • برای کودک مفهوم ادرار و مدفوع کردن را با زبان کودکانه توضیح دهید.
 • از چند وقت قبل کودک را با خود به دستشویی ببرید، تا بداند چرا به دستشویی میرویم.
 • اگر از توالت می ترسد یا برای رفتن به سرویس مقاومت می کند، محیط توالت را برایش جذاب کنید. از اسباب بازی ها استفاده کنید.
 • حتما لباس راحت تنش کنید تا در توالت کاملا راحت باشد.
 • صندلی مخصوص یا لگن زیبا تهیه کنید و به کودک بگویید این برای توست. کودک را با آشنا کنید و به وسیله یک عروسک یا اسباب بازی اجابت مزاج را برایش توضیح دهید.
 • برای کودک جایزه تعیین کنید، تا برای ترک پوشک همکاری کند. به عنوان جایزه برای موفق بودن در این کار می‌توانید از چیزهایی که برای کودک جذاب است استفاده کنید. مانند برچسب های کودکانه، خوراکی مورد علاقه‌اش، یا یک اسباب بازی کوچک. فقط توجه کنید که فقط در صورتی جایزه را به او بدهید که حتما جیش کرده باشد تا تشویق شود. اگر در این کار همکاری نکرد باید بداند از جایزه خبری نیست!

«موفق باشید.»

 

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد. کدین