امروز: سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
بارداری با روش IUI

بارداری با روش IUI

بارداری همیشه آسان و سهل نیست. گاهی بارداری به طور طبیعی اتفاق نمی افتد از این رو زوج و پزشک به روش های باروری مصنوعی روی می آورند.اگر تعداد اسپرم کم یا کم تحرک باشد، ناتوانی اسپرم در رسیدن به تخمک، مشکلات اندومتریوز، جدار نامساعد رحم، مشکلات تخمک گذاری و یا باروری ناشناخته باشد، پزشک توصیه به انجام لقاح مصنوعی می کند. یکی از روش های لقاح مصنوعی، IUI است. یکی از دلایل استفاده از IUI ، غیر طبیعی بودن ترشحات دهانه رحم است که مانع ورود اسپرم م یشود. همچنین درد شدید هنگام رابطه جنسی (واژنیسموس) ، مشکل انزال و نعوظ مرد، بیماری های امیزشی مثل ایدز و هپاتیت و حساسیت زن به مایع اسپرم، از دلایل دیگر استفاده از این روش برای بارداری می توان نام برد.

 بارداری با روش IUI

بارداری با روش IUI

در این روش، ابتدا پزشک قبل از لقاح مصنوعی با استفاده از داروهای هورمونی، سعی در تحریک تخمک گذاری می کند تا در یک دوره چند تخمک بالغ را فعال کند. این نکته قابل ذکر است که در حالت طبیعی هر ماه فقط یک تخمک آزاد می شود. معمولا بین ۳۶ تا ۳۸ ساعت قبل از لقاح مصنوعی دارو داده می شود. همان روز لقاح هم نمونه اسپرم را می گیرند و اسپرم های سالم و فعال آن را جدا می کنند. این کار حدود نیم تا دو ساعت بسته به روش کار طول می کشد.اسپرم های سالم و فعال، به شکل مصنوعی همزمان با تحریک تخمک گذاری به رحم هدایت می شوند. در این روش از لوله پلاستیکی بسیار کوچک و انعطاف پذیری به نام کانتر استفاده م یشود و اسپرم های فعال و سالم جدا شده را از طرق گردنه رحم مستقیما وارد رحم می کنند. بعد از این عمل نیاز است ۱۵ ذقیقه بیمار به صورت دراز کش باشد پس از آن می تواند به زندگی عادی خود باز گردد. حدود ۱۴ روز از عمل صبر م یکنند و سپس آزمایشات بارداری را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید  انواع جفت در بارداری و حاملگی

بارداری با روش IUI

بارداری با روش IUI

 

از آنجا که تلقیح در رحم انجام می شود، به این روش تلقیح درون رحمی اسپرم نیز می نامند.

میزان موفقیت IUI بستگی به شیوه زندگی زوج دارد. اکثر زوج هایی که در این چرخه قرار می گیرند حدود ۵ تا ده درصد شانس بارداری دارند. در صورتی که داروهای باروری تجویز شده را مصرف کنند احتمال بارداری افزایش می یابد. به علت مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری و وجود چند تخمک آزاد شده در سیکل IUI، احتمال بارداری چند قلویی بالا می رود. یکی از معایب این روش چند قلوزایی است. همچنین استفاده از داروی تحریک تخمک، ممکن است باعث ایجاد سندروم تحریک بیش از حد تخمک می شود که تخمدان ها بزرگ شده و مایع آن به داخل شکم نشت می کند که آزاد دهنده است. و در مواردی باعث حاد شدن این موضوع و  بستری بیمار می شود.

این روش برای تعیین جنسیت جنین در زوج های سالم نیز کاربرد دارد. در این مورد، وقتی اسپرم های فعال جدا می شوند، جداسازی بر اساس جنسیت آن نیز انجام می گیرد و اسپرم با جنسیت مورد نظر زوج، به داخل رحم وارد می شود. همچنین اگر مرد دارای اسپرم مناسب نباشد، زوج می توانند از  اسپرم اهدایی استفاده کنند که جنین از نظر ژنتیکی دیگر به مرد مرتبط نیست.

 

ترجمه شده توسط مجله اینترنتی زیت نت

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.