امروز: پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
بارداری به روش IVF

بارداری به روش IVF

اگر بارداری به روش طبیعی انجام نشود و روش تلقیح داخل رحمی (IUI) موفقیت آمیز نباشد، از روش تلقیح مصنوعی خارج رحمی IVF استفاده می شود. در شرایطی که رسیدن اسپرم به تخمک در محیط رحم امکان نداشته باشد مثل مسدودی لوله های رحمی یا چسبندگی حفره لگنی، تعداد کم اسپرم یا تحرک پایین آن ها، از این روش استفاده می شود.

در روز عمل نمونه اسپرم مرد را گرفته و تحت بیهوشی تخمک زن را می گیرند و در محیط آزمایشگاهی کشت، مجاور هم قرار می دهند تا اسپرم و تخمک تشکیل سلول تخم دهد و تکثیر شود. جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت به رحم زن منتقل شده و در آنجا لانه گزینی می کند و بارداری انجام می شود. بنابراین مراحل IVF  عبارتند از تحریک تخمدان، تخمک گیری، لقاح اسپرم و انتقال جنین.در تحریک تخمک گذاری، پزشک با استفاده از داروهای هورمونی تخمدان ها را تحریک می کند تا فولیکول ها رشد یافته و در سیکلی که به طور طبیعی یک تخمک آزاد می شود، چند تخمک بالغ، آزاد شود.

 بارداری به روش IVF

در مرحله عمل، با انجام سونوگرافی واطمینان از رشد فولیکول، با استفاده از عمل لاپراسکوپی تخمک را از درون فولیکول به بیرون می کشند. در مرحله سوم تخمک های گرفته شده در مجاورت اسپرم قرار می گیرند تا سلول تخم بوجود آید. در این مرحله ممکن است چندین سلول تخم بدست آید که همگی شانس تبدیل شدن به نوزاد را نداشته باشند. در مرحله آخر با توجه به صلاحدید پزشک چند سلول تخم که حالا به جنین تبدیل شده اند به رحم انتقال می یابد تا شاید یکی یا بیشتر عمل لانه گزینی را انجام دهند و بارداری رخ دهد.

بیشتر بخوانید  بارداری خارج از رحم

بارداری به روش IVF

یکی از مزایای IVF  نسبت به IUI این است که اگر زن لوله های مسدود داشته باشد امکان بارداری دارد. همچنین اگر در محیط ازمایشگاه کیفیت اسپرم مناسب نبود و لقاح انجام نشد، در نوبت های بعد شرایط لقاح تغییر می کند. برای تعیین اندازه فولیکول ها و تحریک تخمدان نیاز است قبل و بعد از تحریک سونوگرافی های پی در پی انجام شود. پس از عمل نیط نیاز است ۳ تا ۴ روز مادر استراحت نسبی داشته باشد و آرامش روحی او تاثیر زیادی در بارداری دارد. معمولا حدود ۱۰ تا ۱۲ روز پس از عمل، آزمایش بارداری گرفته م یشد تا از موفقیت یا عدم موفقیت IVF اطمینان حاصل شود.

بارداری به روش IVF

بارداری به روش IVF

 

یکی از مزایای این روش این است که در مرحله تخمک گیری و لقاح، تعداد زیادی جنین بوجوذد می آید که تعدادی از آن در مرحله IVF به داخل رحم انتقال داده شده است. بنابراین اگر موفقیت آمیز نبود تعداد دیگری از جنین های موجود دوباره انتقال می یابد. اگر عمل موفقیت آمیز باشد، جنین های بدست  آمده طبق درخواست زوج به فریزر مخصوص انتقال می یابد و در آنجا نگهداری می شود که در صورت تمایل زوج، در بارداری های بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین به درخواست زوج می توانند جنین ها را تعیین جنسیت کرده و هر جنسیتی که مد نظرشان بود به رحم انتقال دهند.  همچنین اگر زوج قصد بارداری مجدد نداشته باشند می توانند جنین ها را به زوج هایی که هیچ کدام توانایی بارداری ندارند، اهدا کند. در این شرایط، مشخصات پدر و مادر اصلی جنین نگهداری می شود تا اگر پس از سن قانونی فرزندشان بخواهد از پدر و مادر خود اطلاع یابد، او را راهنمایی کنند. از معایب این روش، هزینه بالا، بیهوشی و انجام لاپراسکوپی روی زن است که عوارضی برای او در بر دارد.

بیشتر بخوانید  نحوه خوابیدن درست در بارداری
ارسال دیدگاه

هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.