امروز: سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

دیابت به معنی قند خون بالاست. در دوران بارداری به علت تغییر هورمون ها و افزایش وزن، ترشح هورمون انسولین مختل می شود. از این رو دیابت بارداری بوجود می آید. دیابت بارداری در افراد سالمی که دارای سابقه دیابت در خانواده هستند، سن بالای ۲۵ سال، سابقه دیابت بارداری در بارداری های قبل و اضافه وزن دارند نمود پیدا می کند. همچنین احتمال دیابت بارداری در دوقلوزایی زیاد است.

 بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

 

مادران بارداری که سابقه سقط مکرر یا زایمان زود رس داشته اند و یا سابقه تولد نوزاد بالای ۴ کیلو گرم می توانند مستعد دیابت بارداری باشند. کسانی که دچار سندروم پلی کیستیک بودند، احتمال بالا به دیابت بارداری در آن ها نسبت به سایرین بیشتر است.
این نکته قابل ذکر است که بیماری های دوران بارداری اگر درمان نشود در سن بالاتر مادر، سراغ او می آید. علاوه بر این دیابت بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. به همین علت درمان آن، مهم و ضروری به حساب می آید.
در هفته های اول بارداری، در آزمایش چکاپ خون مادر، قند خون ناشتا نیز بررسی می شود. اگر میزان آن بیش از حد مجاز باشد علاوه بر رژیم غذایی و دارویی به مادر، نیاز است آزمایشات سریالی برای کنترل قند خون به عمل آید. اما اگر در این آزمایشات رنج قند خون نرمال باشد، آزمایش قند سه مرحله ای در هفته ۲۲ تا ۲۶ بارداری انجام می شود و بر اساس آن دیابت بارداری تشخیص و درمان می گردد.
برای آزمایش قند خون سه مرحله ای، نیاز است مادر باردار حدود ۸ ساعت ناشتا باشد. اول صبح یک آزمایش قند ناشتا انجام می شود سپس شربت گلوکز توسط آزمایشگاه به مادر داده می شود و یک ساعت بعد و دو ساعت بعد دوباره آزمایش را تکرار می کنند.
علایم خاموش دیابت بارداری در مادران باردار عبارتند از تاری دید، خستگی، افزایش تشنگی، حالت تهوع و استفراغ، افزایش ادرار، کاهش وزن بر خلاف اشتهای زیاد، عفونت مکرر و خرناس کشیدن.

بیشتر بخوانید  آمپول روگام در بارداری

بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

بالا رفتن قند خون و دیابت در بارداری

دیابت بارداری در صورتی که کنترل یا درمان نشود، می تواند اثراتی روی جنین بگذارد. دیابت بارداری منجر به تولد نوزاد چاق و درشت بالای ۴ کیلوگرم می شود که زایمان را سخت و خطرناک می کند. افت قند خون پس از تولد منجر به مشکلات تنفسی برای نوزاد می شود. علاوه بر آن در سن بیشتر، در کودک ممکن است ایجاد دیابت کند. از این رو نیاز است که دیابت بارداری کنترل و درمان شود. برای کنترل دیابت، برنامه غذایی سالم، پرهیز از شیرینی جات و قند مصنوعی در برنامه غذایی، مصرف فیبرهای غذایی از جمله سبزیجات، حبوبات و غلات و نان توصیه می شود. برخی ورزش ها مثل شنا و پیاده روی در کنترل دیابت می تواند موثر باشد. در برخی از مادران باردار، قند خون با برنامه غذایی قابل کنترل نیست و نیاز است انسولین تزریق شود که طبق نظر پزشک تجویز می شود. گاهی نیاز است دستگاه اندازه گیری قند خون در خانه تهیه شود و میزان قند خون مادر باردار اندازه گیری و کنترل گردد. معمولا پس از زایمان دیابت بارداری از بین می رود اما نیاز است پس از ۶ تا ۱۲ هفته بعد از زایمان، میزان قند خون اندازه گیری شود و احتمال ابتلا به دیابت در بارداری های بعدی و دیابت نوع ۲ در مادر بررسی شود.

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.