امروز: شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
تست آمینوسنتز در بارداری

تست آمینوسنتز در بارداری

یکی از تست های غربالگری جنین، تست آمینوسنتز است که برخلافه تست های غربالگری سه ماهه اول و دوم و آزمایش سل فری که براساس خون مادر باردار انجام می شد و غیر تهاجمی بود، تست آمینوسنتز یک تست تهاجمی است و ممکن است عوارضی را برای جنین و مادر به جا بگذارد. اما دقت تشخیص این تست بالا و حدود ۴/۹۹ درصد است. از آنجا که نتایج اسن تست و بررسی آن زمان بر است نیاز است برنامه ریزی شود و حدود هفته ۱۵ بارداری در صورت لزون این تست انجام گردد.
اگر جواب تست غربالگری سه ماهه اول و دوم در محدوده خطر زیاد قرار داشت و یا آزمایش سل فری مشکوک اعلام شد، نیاز است این تست سریعا انجام شود و تا قبل از هفته ۱۸ و ۱۹ بارداری تصمیم ختم بارداری یا ادامه آن گرفته شود. زیرا با گذشت از این زمان اگر جواب تست نشان دهنده یک مشکل ژنتیکی بود، دستور به سقط جنین و ختم بارداری در ایران قانونی نیست و والدین به مشکل بر می خورند.

 تست آمینوسنتز در بارداری

تست آمینوسنتز در بارداری

تست آمینو سنتز، می تواند ناهنجاری های کروموزومی و برخی بیماری های ژنتیکی از جمبه سندروم داون، تریزومی ۱۳ و ۱۸ را تشخیص دهد.
اگر جواب تست های غربالگری دبل مارکر و کواد مارکر ریسک بالا گزارش شد، سن مادر بالای ۳۵ سال بود، سابقه اختلالات ژنتیکی و کروموزومی در خانواده والدین وجود داشت، مبتلا شدن مادر به یکی از عفونت های ویروسی در سه ماهه اول و دوم بارداری از جمله سرخک و آبله مرغان و سرخچه، پزشک دستور به انجام تست آمینوسنتز می دهد.

بیشتر بخوانید  شیردهی در زنان باعث کاهش ابتلا به سرطان می شود

تست آمینوسنتز در بارداری

برای تشخیص روش انجام تست آمینوسنتز لازم است یک سری تعریف اولیه انجام شود. کیسه آب جنینی کیسه ای است که در اولین هفته به دور جنین تشکیل می شود در داخل این کیسه مایعی شفاف وجود دارد که به آن مایع آمینوتیک گفته می شود و برای ادامه حیات جنین لازم و ضروری است. داخل مایع آمینوتیک، یکس ری سلول های جنینی وجود دارد که با بررسی آن ها می توان سلامت جنین را بررسی کرد بنابراین در تست آمینوسنتز، نیاز است از مایع آمینوتیک، سلول های جنینی استخراج و مورد مطالعه قرار گیرد. برای انجام ان تست، در اتاق سونوگرافی با استفاده از یک سوزن بسیار بلند و نازک، حدود ۲۰ سی سی از مایع آمینوتیک را خارج کرده و به آزمایشگاه می فرستند. باید دقت شود که سوزن به جفت، جنین و بند ناف آسیب نرساند. مایع گرفته شده جهت بررسی ژنتیکی به آزمایشگاه فرستاده می شود. از آنجا که این تست مهاجمی بوده و وارد کیسه آب جنین می شود، در حدود یک درصد از موارد، ممکن است منجر به پاره شدن کیسه آب و سقط جنین گردد.

تست آمینوسنتز در بارداری

بعد از انجام آمینوسنتز، نیاز است به مدت دو روز مادر باردار استراحت فیزیکی داشته باشدو ممکن است در این مدت، درد شکم و انقباض های شکمی و گاهی لکه بینی مشاهده شود که طبیعی است. اما اگر با التهاب در منظقه وارد شدن سرنگ، دردهای شدید شکمی، انقباضات رحمی بیش از چند ساعت، عدم حرکت یا حرکت های غیر طبیعی جنین، خونریزی غیر طبیع و شدید واژینال، تب و ترشح مایع از واژن به مقدار زیاد روبرو شد باید سریعا به پزشک خود مراجعه نماید.

بیشتر بخوانید  بارداری با روش IUI
ارسال دیدگاه

هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.