امروز: سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
تست آمینوشور در بارداری

تست آمینوشور در بارداری

همان طور که می دانید در دوران بارداری، از همان هفته اول، کیسه ای دور جنین تشکیل می شود که پر از مایع امینوتیک است. این مایع علاوه بر محافظت از جنین در مقابل ضربات خارجی، به تکمیل ریه ها و سیستم گوارش جنین و رشد استخوان و عضلات او کمک می کند. هم چنین از جنین در برابر عفونت ها محافظت می کند و دمای جنین را ثابت نگه می دارد. این مایع متشکل از اوره، چربی، فسفولیپید و پروتئین است که توسط بدن مادر ترشح می شود و با رشد جنین میزان آن افزایش می یابد. مقدار این مایع در سونوگرافی های دوره ای بر اساس سن جنین بررسی می شود. این مایع برای سلامت جنین مهم و ضروری است و کاهش یا افزایش بیش از حد آن، مشکلاتی برای جنین به وجود می آورد.

تست آمینوشور در بارداری

تست آمینوشور در بارداری

 

یکی از دلایل افزایش بیش از حد این ماده، دیابت بارداری است. دلایل کاهش آن می تواند کمبود آب و مایعات در بدن مادر باشد یا سوراخ شدن و پارگی کیسه آب و نشت مایع به حارج از کیسه.
در دوران بارداری، گاهی ترشحات زیاد مادر، او را به شک می اندازه که ممکن است کیسه آب جنین سوراخ یا پاره شده باشد. در سه درصد بارداری ها ممکن است پارگی پیش از موعد کیسه جنین اتفاق بیافتد و زایمان زودرس ایجاد گردد. دلایل متعددی برای پارگی پیش از موعد کیسه آب جنین وجود دارد. عفونت دستگاه تناسلی مادر، خونریزی قبل از زایمان و استعمال دخانیات و ضربه محکم به شکم مادر می تواند از علل پارگی کیسه آب و خروج مایع امینوتیک باشد.

بیشتر بخوانید  انواع جفت در بارداری و حاملگی

پارگی پیش از موعد، ممکن است باعث زایمان زودرس، عفونت های مادر و نوزاد، قطع ناگهانی جفت و افتادگی بند ناف شود. از این رو بررسی و اطمینان از این پارگی مهم و ضروری به نظر می رسد.
یک سری مشاهدات بالینی به مادر کمک می کند که تشخیص دهد کیسه آب جنینش پاره شده است یا خیر. ولی سوراخ شدن کیسه ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد. از این رو تست آمینوشور توسط ماما یا پزشک انجام می شود. این تست، جدیدترین روش تشخیص و تایید پارگی غشا زایمانی است که حدود ۹۸.۹ درصد قابل اطمینان است.

تست آمینوشور در بارداری

تست آمینوشور در بارداری

این آزمایش روی مایعات واژینال مادر باردار انجام می شود که میزان پروتئین آلفا میکروگلوبولین اندازه گیری می گردد. در حالت طبیعی این ماده به مقدار ناچیزی در ترشحات واژینال وجود دارد اما در ترشحات مادر بارداری که دچار پارگی یا سوراخ شدن کیسه آمینوتیک است، به میزان زیاد دیده می شود. این تست یک آزمایش غیر تهاجمی و بدون درد و خطر است که صدمه و آسیبی به مادر و جنین نمی رسان و تنها از ترشحات واژینال با استفاده از وسیله ای مشابه گوش پاک کن نمونه گیری می شود. تشخیص به موقع پارگی کیسه یا نشت مایع آمینوتیک می تواند اهمیت زیادی در بستری کردن مادر باردار و درمان آن داشته باشد. این تست می تواند ظرف چند دقیقه مثبت یا منفی بودن پارگی را تشخیص دهد و جواب آن به قدری دقیق است که نیاز به آزمایشات تکمیلی و صرف وقت زیاد نیست.

بیشتر بخوانید  لبو و فواید بسیار مهم آن در دوران بارداری
ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.