امروز: چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
حساسیت به جفت در بارداری

حساسیت به جفت در بارداری

زیت نت : در هر دو میلیون باردار، یک نفر مبتلا به حساسیت به جفت می شود. دلیل این مشکل هنوز مشخص نیست ولی به نظر یک بیماری خود ایمنی است که از جفت به خو مادر ترشح می شود. علامت اصلی این مشکل کهیرهایی در ناحیه شکم است که با خارش زیاد مواجه است و به تدریج به سایر قسمت های شکم و باسن نیز می رسد. این علایم وخارش ها تا زمان زایمان ادامه پیدا می کند و بدتر می شود اما بعد از زایمان علایم و خارش ها به کل از بین می رود. در مواردی این خارج در بارداری وجود ندارد اما دو هفته پس از زایمان بروز می کند و تا سال ها بعد نیز ادامه دارد که این مورد خیلی نادر است.یکی از تفاوت های حساسیت به جفت با سایر حساسیت ها، شروع کهیر ها از اطراف ناف است. حساسیت به جفت را می توان با استفاده از داروها و مراقبت ها به خوبی کنتر کرد اما برای درمان کامل /ان، نیاز به زایمان و خروج جفت از بدن است.

حساسیت به جفت در بارداری

در مواردی که علایم شدید نیست از پمادهای کورتیکواستروئید استفاده م یشود. در موارد شدید تر، مصرف خوراکی انتی هیستامین ها برا ی مادر تجویز می شود که با توجه به عارضه روی جنین مصرف می گردد. یک سری داروهای سرکوپ کننده سیستم ایمنی نیز ممکن است تجویز شود که در بارداری و شیردهی باید به احتیاط مصرف گردد.البته این نکته قابل ذکر است که تمام خارش های شکمی لزوما حساسیت به جفت نیست و ممکن است بر اثر کشش پوست شکم و خشکی بوجود آمده در پوست باشد.

بیشتر بخوانید  اختلال تیروئید در بارداری

معمولا حساسیت به جفت در سه ماهه آخر بروز می کند اما در موارد نادری  از سه ماهه اول شروع و تا زمان زایمان روز به روز بدتر می شود. تشخیص درست این بیماری بسیار مهم است زیرا ممکن است با جوش های بارداری اشتباه گرفته شود. کهیرها یحساسیت به جفت اغلب از دور ناف شروع می شود. برای درمان خارش های سطحی پوست، اجتناب از دوش آب داغ، انتخاب شوینده مناسب برای پوست، حفظ نظافت پوست شکم و مرطوب نگه داشتن آن با کرم مناسب و جلوگیری از در معرض گرما و نور مستقیم خورشید می تواند تا حدودی خازرش های سطحی را کاهش دهد.

حساسیت به جفت در بارداری

حساسیت به جفت در بارداری

 

خوردن قرص آنتی هیستامین دکونژستانت یا مصرف هر داروی ضد احتناقی در بارداری توصیه نمی شود بویژه در سه ماهه اول باید از مصرف آن پرهیز شود. از آنجا که این دارو باعث انقباض رگ های خونی می شود ممن است جریان خون به جفت را محدود و اکسسیژن رسانی به جنین با مشکل روبرو شود.ذ یکی از آنتی هیستامین ها که باعث کاهش هیثتامین طبیعی بدن می شود، سیتریزن است. با توجه به مواد موجود در این دارو، انتظار نمی رود که برای جنین مضر باشد البته باید با پزشک مشورت شود اما از آنجا که این دارو از شیر مادر می تواند عبور کند، در دوران شیردهی ممکن است عوارضی برای نوزد داشته باشد.

اگر پیش از بارداری، مادر واکسن ضد آلرژی را تزریق کرده است برای نوبت بعدی مشکلی نیست اما متخصصان توصیه می کنند واکسن ضد آلرژی را در دوران بارداری شروع نکنی. زیرا ممکن است این واکسن سیستم ایمنی شما را با تغییرات جدیدی مواجه کند.

بیشتر بخوانید  پره اکلامپسی در بارداری و زایمان
ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد. کدین