امروز: سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
سونوگرافی آنومالی در بارداری

سونوگرافی آنومالی در بارداری

زیت نت : یکی از تست های غربالگری سلامت جنین در سه ماهه دوم بارداری، سونوگرافی آنومالی است. این سونوگرافی از ابتدای هفته ۱۸ تا انتهای هفته ۲۲ قابل انجام است اما از آنجا که بازه زمانی سقط جنین قانونی زیر ۱۹ هفته است، توصیه می شود این تست قبل از ۱۹ هفته انجام شود تا اگر به علت مشکلات سلامت جنین، نیاز به سقط بود، پزشک بتواند دستور ختم بارداری دهد.

سونوگرافی آنومالی در بارداری

سونوگرافی آنومالی در بارداری

و اما تفاوت این سونوگرافی با بقیه سونوگرافی های دیگر، در تجهیزات دستگاه سونو و دقت آن است. در این سونوگرافی، سونولوژیست بررسی دقیق از اندام های جنین انجام می دهد و محل قرارگیری جفت را بررسی می کند. اندام هایی که در این اسکن مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از شکل و اندازه سر جنین، چهره جنین، ستون فقرات، دیواره شکم و معده و قلب و کلیه جنین، بازوها، ران ها، دست و پای جنین. و حتی تعداد انگشتان او موررد بررسی قرار می گیرد.

با بررسی اندازه و شکل سر جنین، مشکلات شدید مغزی قابل مشاهده است. هر مورد غیر طبیعی در سر جنین، سایز و ابعاد آن نسبت به سن جنین مورد بررسی قرار می گیرد. با بررسی چهره جنین، در صورت وجود شکاف لب، گزارش می شود. اما شکاف کام در این سونو قابل بررسی نیست و اغلب مشاهده نمی گردد. نقص مادرزادی لوله عصبی که درتست غربالگری دوم انجام گرفت، در سونو گرافی آنومالی با بررسی ستون فقرات جنین، به طور دقیق قابل تشخیص است. در این سونو، متخصص سونولوژیست از وجود اندام های داخلی و احاطه شدن آن ها توسط دیواره شکم اطمینان پیدا می کند. حضور مایع آمینوتیک در معده جنین نشانه باز بودن لوله گوارش او می باشد. دو دهلیز و دو بطن قلب اندازه گرفته می شود و دریچه قلب و وریدهای اصلی و سرخرگ ها بررسی می گردد که اگر اختلالی در سیستم خونرسانی و قلب جنین وجود داشت، گزارش گردد.

بیشتر بخوانید  مزیت های نگهداری از خون بند ناف نوزاد

سونوگرافی آنومالی در بارداری

سونوگرافی آنومالی در بارداری

وجود دوکلیه، و جریان ادرار به مثانه بررسی می شود. در زمان اسکن، (در حدود نیم ساعت) باید مثانه جنین پر و خالی شود که حاکی از سلامت دستگاه ادراری جنین، کلیه ها و مثانه است. این نکته قابل ذکر است که ابعاد کلیه ها بررسی می شود و حتی وجود کیست داخل کلیه نیز در این اسکن قابل مشاهده است.
سلامت دست ها و پاها و تعداد انگشتان دست و پا در این اسکن بررسی شده و از سلامت جنین اطمینان حاصل می شود. علاوه بر آن، از آنجا که در این اسکن، غدد جنسی ودستگاه تناسلی جنین به طور کامل قابل مشاهده است، جنسیت جنین با دقت بالا تشخیص داده می شود.
همچنین سونولوژیست پس از بررسی و اطمینان از سلامت جنین، وضعیت قرار گیری جفت، بند ناف و میزان مایع آمینوتیک را بررسی و گزارش می کند. در این اسکن، سه شریان خونی، دو سرخرگ و یک ورید در بند ناف مشاهده و شمارش می شود. در این اسکن، دور سر و دور شکم و اندازه استخوان ران محاسبه و از روی آن، سن دقیق جنین و زمان زایمان محاسبه می شود.

سونوگرافی آنومالی در بارداری

سونولوژیست، لیستی از اختلالات احتمالی در اختیار دارد که تک به تک آن مورد بررسی قرار می گیرد. بعضی اختلالات حیات جنین را تهدید می کند و برخی از آن ها پس از تولد نوزاد قابل درمان است. گاهی لازم است برخی مشکلاتی که در این سونو وجود دارد در طول زمان بارداری رفع گردد در این صورت پزشک طبق نظر سونولوژیست، دستور به تکرار اسکن در هفته های آتی می کند. گاهی تکرار اسکن به این دلیل است که سونولوژیست نتوانسته همه چیز را به درستی ببیند و این اتفاق ممکن است به علت وضعیت جنین، چاقی و اضافه وزن مادر باشد. گاهی در طول زمان اسکن، به مادر باردار توصیه می شود مواد غذایی شیرین بخورد تا جنین تکان بخورد و وضعیت قرار گیری آن تغییر کند و سونولوژیست بتواند پارامترهایی که نتوانسته به خوبی مشاهده کند، را بررسی نماید.

بیشتر بخوانید  حاملگی مولار یا پوچ چه نوع از حاملگیست؟
ارسال دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.