امروز: شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
زیت نت

زیت نت

مجله ای برای تمام فارسی زبانان
X
عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم

عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم چیست؟

زیت نت : یکی از عمل هایی که در بارداری انجام میشود «سرکلاژ» است. سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم وقتی توصیه می شود که مادر باردار برای نگهدار یجنین در رحم به مشکل بر می خورد و با افزایش وزن جنین ممکن است دهانه رحم نتواند جنین را نگهدارد و باعث سقط یا زایمان زود رس شود.
اگر مادر سابقه سقط های مکرر در سه ماهه سوم داشته باشد و یا در سونوگرافی های دوره ای طول سرویکس ( دهانه رحم) کم باشد یا دارای رحم دوشاخ باشد نیاز است پزشک با یک عمل سبک، دهانه رحم مادر را ببندد و تا زمان زایمان بسته بماند.

 عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم

عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم چیست؟

ابتدا پزشک توصیه می کند که مادر تا زمان زایمان، استراحت مطلق داشته باشد. استراحت مطلق در کسانی که سرکلاژ کرده باشند هم ضروری است زیرا جراحی سرکلاژ یک درمان قطعی نیست و فقط به مادر کمک می کند که احتمال زایمان زودرس را کاهش دهد. سرکلاژ بین هفته ۱۴ تا ۲۲ بارداری بنابر صلاحدید پزشک انجام می شود. اما سرکلاژ عوارضی نیز برای مادر بوجود می آورد. زایمان زودرس، عفونت داخل رحم،ارگی زودرس کیسه آمینوتیک، خونریزی واژینال، پارگی دهانه رحم و تنگی گردن رحم و مجرای بین واژن و مثانه و تاثیر بی حسی موضعی و عمومی، از عوارض سرکلاژ است. با توجه به این عوارض، منافع آن برای جنین بیشتر است از این رو به تشخیص پزشک سرکلاژ انجام می شود. در صورت نارسایی دهانه رحم، انجام عمل سرکلاژ برای هر بارداری ضروری است.
مادر باردار پس از عمل سرکلاژ حدود سه تا پنج روز نیاز به استراحت مطلق دارد و پس از آن می تواند با احتیاط کامل به امور روزانه خود بپردازد. ترشحات خونی روشن تا چند روز بعد از سرکلاژ طبیعی است و به مرور زمان ترشحات غلیظ تر شده و ممکن است تا زمان زایمان ادامه داشته باشد که طبیعی است. یک هفته قبل و دو هفته بعد از عمل، رابطه جنسی ممنوع است. در صورتی که بیمار بعد از جراحی با انقباض شدید رحمی و درد زیر شکم مانند دردهای زایمان، خونریزی شدید واژینال، تب و بالای ۳۸ درجه یا لرز، تهوع و استفراغ، ترشح زیاد واژینال و پارگی کیسه آب مواجه شد باید سریعا به پزشک خود مراجعه نماید.

بیشتر بخوانید  آمپول روگام در بارداری

عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم

عمل سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم چیست؟

علل نارسایی دهانه رحم، متفاوت است. ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ناهنجاری های ساختمانی دهانه رحم بوجود آمده باشد. عمل سرکلاژ به صورت بی حسی نخاعی یا بی هوشی عمومی انجام می گیرد و چند ساعت پس از عمل و تثبیت حال بیمار، ترخیص انجام می شود. سرکلاژ در جلوگیری از سقط یا زایمان      زودرس حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد کار آمد بوده است. این عمل به سه روش مکدونالد، شیرودکار و سرکلاژ شکمی انجام می شود که انتخاب آین روش ها به تشخیص پزشک و شرایط بیمار انتخاب می شود.
این نکته قابل ذکر است که قبل از شروع دردهای زایمانی، باید بخیه های دهانه رحم برداشته شود تا زایمان امکان پذیر باشد . برداشتن بخیه های سرکلاژ معمولا در پایان بارداری انجام می شود و این عمل بدون درد است و نیاز به بی هوشی یا بی حسی ندارد.اما در صورت بروز دردهای ناگهانی و زایمان زودرس باید بخیه ها باز شود بنابراین مادر باید در بیمارستان تحت مراقبت باشد تا به موقع برای باز کردن بخیه ها اقدام شود.

ارسال دیدگاه

هر گونه کپی برداری از طرح قالب یا مطالب پیگرد قانونی خواهد داشت ، کلیه حقوق این وب سایت متعلق به زیت نت ♥ می باشد.